گزارش تفصیلی نشست مدیرعامل صندوق اعتباری با اهالی فرهنگ، هنر و رسانه استان یزد

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در سلسله سفرهای استانی خود، روز چهارشنبه 22 آذرماه با اهالی فرهنگ، هنر و رسانه استان یزد دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار که جمعی از فعالان فرهنگی و هنری استان یزد حضور داشتند مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با بیان اهداف جدید صندوق ، به سوالات حاضرین پاسخ داد. آنچه در پی می آید گزیده ای از صحبت های مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در نشست با هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران استان یزد است.

بسم الله الرحمن الرحیم

من خیلی خوشحالم که به استان یزد آمدم و با اهالی فرهنگ و هنر این استان دیدار داشتم.به هرحال همه ما در هر مسئولیتی که باشیم باید مطمئن باشیم که موقتی و زودگذر است و خیلی زود راجع به عملکرد ما قضاوت می کنند. همه ما از شرایط کشور و محدودیت ها و مشکلات اقتصادی مطلع هستیم. ما باید خودمان را با این شرایط اقتصادی تطبیق دهیم. شرایط ویژه حوزه فرهنگ و هنر را کمی نگاه کنیم. در ده سال گذشته رونقی در حوزه فرهنگ و هنر بخصوص در بخش اقتصادی آن وجود نداشته است. جز مقداری در حوزه سینما آنهم در یک بخش محدود که منجر به فروش بالای چند فیلم شده است. در نشستی که جناب آقای دکتر صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با عوامل سینما  داشتند، عنوان شد فیلم های پرفروش با فیلمبرداران  غیرحرفه ای ساخته می شود زیرا شرایط تغییر پیدا کرده است. بنابراین شرایط عمومی اقتصاد حوزه فرهنگ و هنر تقریباً در طی ده سال گذشته با یک نزول و رکود مواجه بوده است که به دلیل شرایط عمومی اقتصادی جامعه و هم به دلیل تغییراتی است که در تکنولوژی و ذائقه مردم ایجاد شده است.
به هرحال این موارد باعث شده است ما به عنوان صندوق اعتباری هنر بپذیریم که شرایط جدید نیازمند ابزارهای جدید است، نیازمند برنامه ریزی جدید است و اگر ما مثل بسیاری از بخش های دولتی بخواهیم مثل قبل حرکت کنیم حتما محکوم به ایجاد نارضایتی، ایجاد تنگنا برای مخاطبین و ناتوانی در پاسخگویی هستیم. وقتی منابع کم و تقاضا زیاد باشد فشار مضاعف بر اصحاب فرهنگ و هنر وارد می شود. این نشان می دهد اگر ما کوچکترین غفلتی کنیم بسرعت ایجاد نارضایتی می کنیم. فکر
 می کنم در این شرایط باید ابزارهای جدید را بکار گیریم. این ابزار در دنیا تجربه شده است.در کشورهای توسعه یافته در شرایطی که فشار اقتصادی و تنگناهایی مانند جنگ وبلایای طبیعی داشتند سازمان ها شکلشان عوض شد و رفتار مخاطبین نسبت به آن سازمان ها با نظم جدید تعریف می شود.
 به خارج از کشور اشاره نکنم به همین چند هفته پیش زلزله سرپل ذهاب نگاه کنیم وقتی بلای طبیعی نازل می شود وظیفه دولت است که رسیدگی کند ، هلال احمر نیروهای مسلح در خدمت دولت باشند و آن نقص را پوشش دهند اما اتفاقی که افتاد در عمل دیدیم مردم جلوتر از آنها حرکت کردند. هرکس با هرتوانی که داشت حتی درخود سازمان ها مثل وزارت ارشاد که حجم بالای کمک جمع شد بدون اینکه کسی متولی باشد. ماهم برای هنرمندان آسیب دیده آنجا برنامه ریزی کردیم و خیلی از مشکلات را جبران نمودیم و باز هم کمک می کنیم وظیفه ما را نقض نمی کند ولی شکل سازمان دهی تغییر پیدا کرده است.
من به صندوق اعتباری هنر و به همه ادارات کل  نگاه می کنم با یک بودجه خیلی محدود باید پاسخگوی تقاضای زیادی باشند. آن اتفاقی که در چند ماه گذشته تجربه کردیم و خوشبختانه نتیجه گرفتیم اتفاق بسیار شگفت انگیز و پربرکتی بوده است.
محسن شریفیان سرپرست گروه لیان نشان بین المللی خود را برای درمان هنرمند هرمزگانی به حراج گذاشته بود. من آنها را نمی شناختم. خواهش کردم آقای کمالی هنرمند شرسناس موسیقی را در بندرعباس پیدا کنند و تصمیم گرفتیم برای درمانش اقدام کنیم. به محض اینکه من برای کار ایشان قدم برداشتم انگار همه اتفاقات تنظیم شده بود و مارا هدایت می کرد بیمارستان اورا به راحتی پذیرش کرد، پزشکان خیلی همراهی کردند و در  دستمزدها اکثراً تخفیف دادند، بیمه که خسارت ها را معمولاً دیر پرداخت می کند همان روز پرداخت کرد و بسیار همکاری و همراهی نمودند. زمانیکه ما شروع کردیم همه چیز جور شد و کنار هم قرار گرفت. مشکل پزشکی دیگری هم که ایشان داشت به همین شکل درمان شد. مشکل مسکن او هم حل شد. گویی در سازمان یافتن جدید ما فقط باید شروع می کردیم ، پرچمی را برمی افراشتیم و چراغی را روشن می کردیم تا همه شروع به نشان دادن توان خودشان کنند. انگار همه منتظرند تا یک اتفاق خوب که در حال وقوع است شروع شود تا هرکس هر کمکی
 می تواند انجام دهد. مهم اینست که ما آن فضای همراهی و پیدا کردن و دیدن همدیگر را بوجود بیاوریم تا در آن فضا بتوانیم راحت تر کارهایمان را پیش ببریم و به همدیگر حمایت خود را نشان دهیم که این نافی وظیفه ذاتی صندوق نیست. توان صندوق اعتباری هنر به واسطه این همراهی و همدلی چند برابر شده است. حجم بودجه ما پایین است و حجم تقاضا بالا. ولی اکنون به واسطه این همراهی به راحتی به استان ها سفر می کنم و انشاالله با همراهی همدیگر کارهای خوبی انجام می دهیم. من می توانم قول دهم هیچ هنرمندی نگران هزینه درمانش نباشد. تمام کسانی که عضوصندوق اعتباری هنر هستند نگران هزینه های درمان خود نباشد و همه کسانی که در حوزه فرهنگ و هنر کار می کنند می توانند عضو صندوق اعتباری هنر شوند و از خدمات آن بهره مند گردند.
ما امسال به واسطه همین نگاهی که پیدا کردیم کف بیمه تکمیلی که شامل هزینه جراحی ها، پاراکلینیکی، آمبولانس و بستری است با سالی  60 هزارتومان قرار دادیم. یعنی اگر عضو ما 60 هزار تومان پرداخت کند مطمئن است که برای ضروریات، جراحی، پاراکلینیکی و بستری و آمبولانس نگران هزینه نیست. البته این طرح تازه راه افتاده است و نقایصی دارد. انشاالله در هفته های جاری بروز می شود و ما شرمنده تاخیر در خسارت ها نباشیم ولی اتفاق مهمی است که می توانیم قول دهیم در حوزه فرهنگ و هنر کسی نگران هزینه های درمانی و خدای ناکرده رنج ناشی از هزینه های درمان نباشد. برای توسعه این کمک ها تعاملات و برنامه هایمان را شروع کردیم.مراکز استان ها نسبت به تهران محروم تر هستند حتی بعضی جاها یک دهم تهران از امکانات برخوردار هستند. یزد جز مراکز استان های خوب کشور است و  ما در آن شاهد محرومیت ها نیستیم ولی جاهایی مثل زاهدان، بوشهر یا کردستان جز مراکز محروم هستند. تصمیم آقای وزیر و بنای کار ما بر این است که حتما ما به سراغ این محرومیت ها برویم. کسی که دارای هنری است باید بتواند آبرومند زندگی کند. ما این راه را تازه شروع کرده ایم ولی یک اصل دارد. توقع من از مجموع هنرمندان و اصحاب فرهنگ و هنر است که تبدیل به مجموعه ای شویم که صدای همدیگر را به گوش مجموعه های مسئول برسانیم.
مثال ما استاد موسی کمالی است به این دلیل که یک صدایی بلند شد، پرچمی برافراشته شد، محسن شریفیان نه مسئول بود، نه مدیربود وظیفه ای نداشت، کسی بود که دردی را در جایی دیده بود. برای من خیلی ارزشمندتر از نامه یک مدیرکل است که بگوید با توجه به وضعیت معیشت هنرمندی لطفاً کمک کنید. ماهم یک میلیون، دو میلیون کمک کنیم که نتیجه هم مشخص نیست چه می شود. ولی رابطه ای که ما الان با آقای کمالی داریم امکان ندارد قطع شود. به برکت همین روابط دیگر ما کمک مکانیکی و بی روح نکرده ایم آقای کمالی عضوی از مجموعه ما شد.
آنروزی که در یزد کسی به ما تلفن بزند که فلانی را دریابید، ما چند نفر جمع شدیم خانه هنرمندی برویم شما هم بیایید، اگر جایی ما نیامدیم آنجا نقص ماست.آن را به مسئولین گزارش دهید. من نمی توانم برای صدای هنرمندان و صدای اهالی فرهنگ و هنر بی تفاوت باشم.فراوان نامه ها آمده شاید صدها نامه ولی هنوز وضع تغییر پیدا نکرده است. ولی بعضی وقت ها با حرکت هایی چراغ امید در درل بعضی ها روشن می شود. آنهم زمانی است که ما طلب کنیم. اشاره اصلی من به قدرتی است که در کار جمعی است، به محض اینکه چند نفر از هنرمندان اینجا احساس کنند فعالیتی باید شکل بگیرد و آن را پیگیری کنند مطمئن باشید تمام ارگان ها در مسیر آن خودشان را تنظیم می کنند .
من امیدوارم این مطالبه و این خواست که ما نباید هنرمند محروم داشته باشیم و نسبت به شرایطی که داریم احساس مسئولیت را دردل مجموعه اعضای صندوق ایجاد نماییم تا آنموقع هرکس جز من در صندوق بود مجبور باشد در خدمت این مطالبات قرار گیرد.
در این جلسه هنرمندان حاضر در نشست نظرات و سوالات خود را پیرامون خدمات صندوق از قبیل بیمه تامین اجتماعی، بیمه درمان تکمیلی و وام و تسهیلات مطرح نمودند.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در ادامه این نشست با استماع نظرات و سوالات اهالی فرهنگ و هنر استان یزد در خصوص خدمات صندوق اعتباری گفت: خوشحال شدم در جریان کار ما هستند. من خصلت های هنرمندان را کم و بیش می شناسم. علت اینکه گفتم ما باید همدیگر را به جای سازمان ها و مدیران پیدا کنیم همین حفظ شأن هنرمندان است. کسی جز شما نمی تواند مشکل آقای وطنخواه را به من بگوید. کسی جز شما نمی تواند بگوید هنرمندی در جمع ماست که فرزند معلول دارد و گرفتار است. ما باید همدیگر را پیدا کنیم و به گوش هم برسانیم. در مکاتبات ادری جایش نیست. هیچ وقت در هیچ مصاحبه، گزارش من نگفتم چقدر کمک کردیم، وام دادیم، هزینه درمان پرداخت کردیم کار ما همین است. ماهیت سازمان ما حمایتی است و گزارش دادن با نفس حمایت منافات دارد.
صندوق اعتباری هنر از سال 83 وظیفه پیدا می کند به یکسری از فعالان حرفه ای عرصه فرهنگ و هنر سرویس بیمه دهد. این بیمه در سازمان تامین اجتماعی تحت عنوان بیمه حرف و مشاغل آزاد ثبت شده است. شرط حرفه ای بودن از دید سازمان تامین اجتماعی، نهاد مسئول در آن زمینه است که آن را تایید کند. چهارسال پیش بعد از پالایش عده ای از افراد غیر موجه حذف شدند. سال 96 که من وارد صندوق شدم بیمه شدگان 19 هزار نفر بود و این تعداد بیمه شده شامل اعضای صندوق بود که عمدتاً حرفه ای بودند. تفاهم نامه ای که دوره آقای صالحی امیری با تامین اجتماعی بستیم سقف تعداد بیمه شدگان را افزایش دادیم الان سقف تعداد بیمه شدگان ما 45 هزار نفر است از این تعداد نزدیک به 13 هزار نفر در صندوق از محل هدفمندی یارانه ها بیمه می شوند یعنی ما پولی پرداخت نمی کنیم. نزدیک 32 هزار نفر که سقف 35 هزار نفر است از محل اعتبارات صندوق تحت پوشش بیمه هستند یعنی تقریبا بیمه شدگان ما طی هفت ماه گذشته حداقل 2 برابر شدند و هیچوقت راجع به این موضوع تبلیغ نکردم چون حس کردم وظیفه ماست. عمده فشار را روی شهرستان ها گذاشته ایم. هنرمندان و نمایندگان صندوق در استان ها باید پیگیر مطالباتشان باشند. ماالان مشکلی در انجام بیمه تامین اجتماعی نداریم یعنی من قول می دهم هرکس از سوی اداره کل برای بیمه تامین اجتماعی به ما معرفی شود قطعاً او را بیمه می کنیم. زمانیکه من به صندوق آمدم با بدهی انباشته صندوق به سازمان تامین اجتماعی مواجه شدم اما من مطمئن هستم براساس تفاهم نامه که با سازمان تامین اجتماعی  منعقد نمودیم تا پایان سال 96 صندوق به تامین اجتماعی بدهی نخواهد داشت. در قرار داد ذکر شده است اجازه متوقف کردن روند بیمه بدلیل بدهی را ندارید آقای صالحی امیری وزیر قبلی و آقای صالحی پیگیر این موضوع بودند. آقای نوربخش و آقای ربیعی خیلی کمک کردند و این موضوع دیگر جای نگرانی نیست.
سرانه درمان تقریباً دوسال پیش حذف شد زیرا کسانی که از محل هدفمندی یارانه ها بیمه می شدند، سرانه درمان نداشتند، سرانه درمان در آن مقطع به دستور وزیر حذف شد و به جای آن بودجه اش در بیمه تکمیلی صرف شد.
در خصوص خبرنگاران، معاونت مطبوعاتی مرجعی است که ما طبق اعلام آن در سامانه معاونت، اول احراز می کنیم ایشان خبرنگار حرفه ای است یا نه؟ براساس سیاست معاونت مطبوعاتی خبرنگاران از طریق رسانه خود باید بیمه شوند و معاونت مطبوعاتی به رسانه ها یارانه می دهد.  
حوزه های فرهنگی و هنری متنوع است ما دسته بندی داریم حوزه موسیقی، حوزه نمایش، حوزه مکتوب حوزه خبرنگاری، حوزه فعالان قرآنی و ... این  دسته بندی است صدر و ذیل نداریم. شرایط احراز چیست؟ خانه ها و انجمن های صنفی ذیربط یا ادارات کل به ما معرفی کنند شرایط احراز آنها براساس آیین نامه هایشان است .فعالان قرآنی هم به این ترتیب. کسی که بطور حرفه ای به اینکاراشتغال دارد آموزش می دهد تربیت می کند، ترویج می کند در این حوزه فعال است از نظر ما فعال حوزه قرآنی شناخته می شود از طریق معاونت قرآنی از طریق ادارات کل یا انجمن های صنفی فعال معرفی می شود.
تامین اجتماعی برای برخی کارهای درمانی خود نه تنها از صندوق هنر بلکه از همه کسانی که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند فرانشیز می گیرد. ما تابع قوانین تامین اجتماعی هستیم هرچه آنها تصویب کنند دولت مصوب می کند و ما آن را پرداخت می کنیم. صندوق اعتباری هنر از سال 93 سرانه درمان را حذف کرده به اعضا اعلام می کند پرداخت سرانه درمان الزامی نیست اگر کسی می خواهد از این سرویس در تامین اجتماعی برخوردار باشد خودش پرداخت می کند. به موازات آن بیمه تکمیلی را شروع کردیم. ما با حدود همان عدد سرویس بیمه تکمیلی را ارائه می دهیم که سقف بیشتر پوشش می دهد. بنابراین بیمه تامین اجتماعی ما سرانه درمان ندارد.
افراد تحت پوشش بیمه تکمیلی امسال به نسبت سال 95 تقریباً 2 برابر شده است. امسال بیش از 20 هزار نفر تحت پوشش قرار گرفتند.
کار بیمه تکمیلی پرداخت تمام کارهایی که به عنوان درمان برای کسی پیش می آید. طبق قانون هرچه درمان تلقی شود در تکمیلی باید طبق تعرفه پرداخت شود. تکلیف ما در دولت این بود که سیستم هایمان را مبتنی بر آی تی کنیم. تصمیم گرفتیم امسال برای اینکه روند شفاف شود و خسارت ها را ارزیابی و مبتنی بر آی تی کنیم یعنی بگوییم هرکس بیمارستان رفت و هزینه انجام داد یا اسکن کند یا با موبایل عکس بگیرد در پروفایل ثبت کند بلافاصله برای بیمه بفرستیم صندوق صاحب اطلاعاتی است و می تواند پیگیری کند. بیمه ایران در انتهای سال خسارت ها را بهتر پرداخت می کرد. بیمه رازی تاخیر دارد دوماهه یا سه ماهه خسارت می دهد چون اول کار است ما هم سختگیری می کنیم ولی ما هنوز خسارت ها در بیمه ایران داریم که پرداخت نشده و هیچ اطلاعاتی نداریم. بخشی از تاخیر به این دلیل است است سامانه ما تازه راه اندازی شده برای تاخیر در پرداخت عذرخواهی می کنم. مطمئناً خسارت ها به روز می شود. سیستمی به اسم "رسا" در 90 مرکز درمانی راه افتاده است. قول داده اند تا آخر دی ماه کل کشور را پوشش دهند تا افراد با شناسه کد ملی درمان خود را انجام دهند.
علت انتخاب بیمه رازی جلسه با همه بیمه های کشور بود. با 14 شرکت بیمه جلسه گذاشتیم، قیمت گرفتیم. سیستم ها را دیدیم. در نهایت احساس کردیم با این سیستم اطلاعات بهتر ارائه دهیم بابت نقص ها عذر خواهی می کنم در جریان تاخیرها هستم قول میدهیم در فرصت چند هفته ای پوشش دهیم.
در خصوص وام ها اولویت با کسانی است که تابحال وام نگرفته اند همچنین عضوصندوق باشند و بدهکار نباشند.  وام 4 درصد بهره است برای موضوعات مختلف و استان های مختلف سهمیه بندی کرده ایم که حق کسی ضایع نشود.
در این نشست هنرمندانی چون کاظم کمرشکن(حسرت)، حسین شاکر، سید مرتضی جلال زاده میبدی، غلام حسین میرجلیلی، حمید خالوئی، مسعود شاهدی، فاطمه محبیان، زهرا حکمی، صدیقه رمضانخانی، فاطمه کربلایی و ... در این نشست حضور داشتند.


کارشناس روابط عمومی منبع: روابط عمومی