سال 98 و مقصد بعدی پایتخت کتاب ایران

بیست شهر راه یافته به مرحله نهایی پنجمین دوره انتخاب پایتخت کتاب ایران در سال 98 معرفی شدند.

به گزارش ستاد ‌اطلاع‌رسانی رویداد‌های ترویج کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پنجمین دوره این برنامه 172شهر از تمامی استان‌‌های کشور موفق به ارسال آثار خود به دبیرخانه مرکزی این جشنواره شدند که نسبت به سال گذشته 15درصد رشد داشته است. 
در این دوره از برگزاری این برنامه، به غیر از افزایش کمی آثار ارسالی به دبیرخانه، در حوزه محتوایی و مستندسازی نیز شهرهای شرکت کننده رشد قابل توجهی داشته‌اند. داوری این دوره در سه مرحله صورت گرفت و 35 شهر به مرحله نیمه نهایی راه یافتند و هیئت داوران در تاریخ چهارشنبه 17 بهمن ماه 1397، 20 شهر از 12 استان را به عنوان شهرهای راه یافته به مرحله نهایی این دوره از معرفی پایتخت کتاب ایران انتخاب کردند. 
بیست شهر راه یافته به مرحله نهایی به این شرح هستند: مهاباد و ارومیه از استان آذربایجان غربی، شهرری از استان تهران، خورموج و برازجان از استان بوشهر، دزفول و رامهرمز از استان خوزستان، سبزوار از استان خراسان رضوی، خرم‌آباد از استان لرستان، خاش از استان سیستان و بلوچستان، رفسنجان، بم، سیرجان از استان کرمان، اسلام‌آّباد غرب از استان کرمانشاه، شیراز و اوز و صدرا از استان فارس، بابل از استان مازندران، ابرکوه و یزد از استان یزد. 
فراخوان پنجمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران در ابتدای شهریور ماه 1397 از سوی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ستاد شهرها و روستاهای دوستدار کتاب ایران اعلام شد. استقبال گسترده شهرهای کشور از این برنامه باعث شد دو مرحله، مهلت ارسال آثار به این برنامه تمدید شود. در برگزاری پنجمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران سازمان‌ها و نهادهای زیر همکاری و مشارکت دارند: کمیسیون ملی یونسکو، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، سازمان اسناد وکتابخانه‌ ملی جمهوری اسلامی ایران، نهاد کتابخانه‌های عمومی، خانه کتاب کشور، انجمن علمی کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، اتحادیه‌ ناشران و کتاب‌فروشان و شبکه‌ شهرهای دوستدار کتاب.
پایتخت های کتاب
به گزارش ایرنا ، پایتخت کتاب جهان از سال 2001 میلادی به این‌سو هر ساله از سوی سازمان یونسکو به شهری داده می‌شود که در جهت تقویت جایگاه کتاب و خواندن آن کوشش شایانی کرده‌ باشد. 
هدف یونسکو این است تا از این طریق در آن سال به اجرای برنامه‌های فرهنگی مرتبط با کتاب بپردازد و از این راه شوق مطالعه را در مردم ایجاد کند. این انتخاب هیچ جایزه مالی را برای برگزیده آن دربر ندارد؛ بلکه تصدیق بهترین برنامه اختصاص داده‌شده به کتاب و کتاب‌خوانی است.
پایتخت کتاب ایران نیز طرحی است که از سال 1394برگزار شده و هر سال شهری به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب می‌شود. بخش‌هایی از این طرح، از پایتخت جهانی کتاب الگوبرداری شده است اما از نظر ساختار اجرایی هم‌خوانی‌های زیادی با شرایط فعالیت فرهنگی در ایران پیدا کرده است.

کارشناس روابط عمومی منبع: روابط عمومی