مدیر عامل صندوق اعتباری هنر در آیین رونمایی پروژه‌های عمومی سازی دسترسی فرهنگی: در صندوق اعتباری هنر، نگاه ما به هنرمندان واقعی ولی کمتر برخوردار است.

مدیر عامل صندوق اعتباری هنر در ابتدای نشست رونمایی از کلان پروژه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه عمومی سازی دسترسی فرهنگی گفت: استفاده از ظرفیت های تولید، توزیع و مصرف کالاهای فرهنگی از رویکردهای پروژه عمومی سازی دسترسی فرهنگی است.

سیدحسین سیدزاده مدیر عامل صندوق اعتباری هنر در این نشست ضمن تسلیت ایام فاطمیه و تبریک چهلمین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی گفت: ایام دهه فجر یادآور پایان پذیری همه ظلم ها و تاریکی ها است و این ایام بسیار غرورآفرین و درس آموز است.
وی با اشاره به رونمایی از پروژه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه عمومی سازی دسترسی فرهنگی ادامه داد: امروز دو کلان برنامه از کلان برنامه های این وزارتخانه با عنوان های عمومی سازی دسترسی فرهنگی و دولت الکترونیک و هوشمند سازی سازمانی و در ذیل آن طرح های پروانه و پردیس که در سال جاری طراحی شده و به مرحله اجرایی رسیده است، معرفی و رونمایی می شود.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با اشاره به رویکرد پروژه عمومی سازی دسترسی فرهنگی ادامه داد: تقویت استفاده از ظرفیت های موجود برای تولید، توزیع و مصرف کالاهای فرهنگی و خدمات فرهنگی از جمله رویکردهای این پروژه است. با این نگاه تصمیم بر این شد تا در اقدامی امکان دسترسی به محصولات و خدمات فرهنگی از تمام نقاط کشور در تولید و مصرف فرهنگی فراهم شود.دو پروژه و طرح اصلی در این زمینه طراحی شده که شامل طرح پروانه و پردیس است.
سیدزاده گفت: طرح پردیس مجازی یکی از پروژه هایی است که دارای ظرفیت خوبی به ویژه برای مناطق کم برخوردار است.امروزه با گسترش شبکه های مجازی و اینترنتی دسترسی به محصولات دیداری و شنیداری آسان تر شده است. با این نگاه تصمیم گرفتیم برای دسترسی عادلانه به آثار فرهنگ و هنری در مناطق کم برخوردار طرح پردیس مجازی را راه اندازی کنیم.
سیدزاده در ادامه با اشاره به روند راه اندازی طرح پروانه گفت: صندوق اعتباری هنر در حال حاضر ٦٧ هزار هنرمند حرفه ای را پوشش می دهد و از این تعداد بیش از ٤٠ هزاز نفر تحت پوشش بیمه هستند.از طریق این طرح هنرمندان معرفی می شوند و آن ها در این طرح به معرفی و ارائه نمونه آثار خود و همچنین به تبادل آثار، گفت و گو و ایجاد بازار آثار بین خود  می پردازند.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر درباره طرح پردیس مجازی اضافه کرد: این طرح حاصل سفرهای استانی ما است که در این سفرها میزان علاقه مندی شهرستان ها نسبت به حوزه های فرهنگی و هنری بررسی شد. هنرمندان مناطق کم برخوردار تمایل داشتند تا از رویدادهای بزرگ فرهنگی که در تهران برگزار می‌شود،باخبر شوند؛  در نتیجه پیشنهاد کردیم که این رویدادها را از طریق پخش کننده‌های آنلاین در دسترس‌شان قرار دهیم. همچنین در بسیاری از شهرستان‌ها میزان علاقه مندی به حوزه سینما بالا بود. در این زمینه با چندین موسسه آموزشی جلساتی داشتیم تا برای مناطق کم برخوردار کارگاه های آموزشی داشته باشند.
وی در عین حال تصریح کرد: هر مرکز آموزشی و صاحب کسب و کار در حوزه فرهنگ و هنر هم آموزش و هم محتوای دیجیتال را در این زمینه تسهیل کند ما به آن ها تسهیلات و یارانه پرداخت می کنیم. یارانه‌ها‌ی ما در برخی مناطق به 100درصد خواهد رسید و برگزاری کلاس‌های آموزشی برای آن‌هارایگان خواهد شد. آموزش از اهمیت زیادی برخوردار است و به عنوان اولین قدم به شمار می آید البته محتوای بومی مورد نیاز آن‌ها نیز از اهمیت زیادی برخوردار است که باید مورد توجه قرار گیرد.
سیدزاده افزود: طرح پروانه نیز یکی دیگر از طرح هایی است که در ذیل پروژه عمومی سازی دسترسی فرهنگی قرار می گیرد و با مشارکت بخش خصوصی صورت گرفته است و برای راه اندازی آن از بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استفاده نشده است.
سیدزاده گفت: هر گروهی که علاقه‌مندی و توانمندی داشته باشد که از ظرفیت موجود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صندوق اعتباری هنر« اطلاعات غنی از هنرمندان» استفاده کند ما آماده ایم تا طی چارچوب مشخصی این اطلاعات را در اختیارشان قرار بدهیم و آن‌ها این فعالیت‌ها را تقویت کنند.
وی افزود: این ظرفیت که ایجاد شد بلافاصله دانشگاه هنر از ما خواست که  فارغ التحصیلان و یا دانشجویانی که در آستانه فارغ التحصیلی هستند را به این شبکه اضافه کنند. یعنی به محض اینکه زیرساختی آماده شد، بسیاری از کسانی که فعالیت فرهنگی و هنری دارند و عضو صندوق اعتباری هنر نیستند، ابراز تمایل و علاقه مندی کردند که در این شبکه حضور پیدا کنند و این نشان می‌دهد که تکنولوژی و فناوری های جدید چه ظرفیتی برای دور هم جمع کردن فعالان این عرصه فراهم می‌آورد. در نهایت هدف ما توسعه عدالت در استفاده از امکانات در حوزه فرهنگ و هنر است.

کارشناس روابط عمومی منبع: روابط عمومی
تصاویر مرتبط